תכנית המטפלים

 

התכנית להכשרת מטפלים בגישות מבוססות מיינדפולנס, פותחת את שעריה זו השנה החמישית, ומזמינה מטפלים המעוניינים להכיר, להעמיק וללמוד את אחד התחומים המרתקים בעולם הטיפול היום. במסגרת הלימודים מושם דגש על התפתחות אישית, מתוך אמונה שהכלי הטיפולי המרכזי הוא נוכחות המטפל.

במסגרת התכנית התלת שנתית יילמדו הרקע התיאורטי והפילוסופי, בד בבד עם לימוד חווייתי/ התנסותי, עם דגש על חיבור ורלבנטיות קלינית,
החל מתורת הנפש הבודהיסטית שהחלה לפני כ 2500 שנה ועד הגישות העדכניות ביותר בפסיכותרפיה דינאמית מבוססת מיינדפולנס והתערבויות קבוצתיות.

הלימודים מתקיימים במרכז לברה”נ בבאר שבע, באולם המיינדפולנס של מרכז המיינדפולנס המדברי, בימי ד’. שנה א’: 09:00 – 12:00 ובנוסף 4 ימי ריטריט מחוץ למרכז.

 

peace-moon

 

images

לוגו בית חולים איכות גבוהה

מה שמעבר לעצמי

 

תוכנית להכשרת מטפלים בגישות
מבוססות מיינדפולנס

 

.טיפולים מבוססי מיינדפולנס, קשיבות, הפכו בשנים האחרונות למרכזיים ומעוררי עניין בתחומי טיפול רבים

הגישה מכוונת למגע עם מצוקה אנושית; מהתמודדות עם לחצי חיים ועד הפרעות נפשיות שונות, מציעה דרך חיים ותפיסת עולם שבמרכזה קשב, חמלה, קבלה עמוקה של המציאות, השתנות, תשומת לב והרחבת הראייה אל מעבר לגבולות העצמי. העשייה הטיפולית שואבת השראה מפסיכולוגיה אקזיסטנציאליסטית וטרנספרסונלית, תפיסות הוליסטיות ומשלימות של גוף – נפש – רוח  ומפילוסופיות המזרח ובעיקר מהשדה הרחב של החשיבה הבודהיסטית

התכנית של מרכז המיינדפולנס המדברי, מציעה רוחב יריעה והעמקה יוצאי דופן, בדגש על התהליך הפנימי האישי של המשתתפים, וטיפוח איכויות טיפוליות של קבלה, נוכחות טיפולית וחמלה, אשר מתוכם יינבעו פרקטיקות טיםוליות קליניות מיטיבות. התכנית שמה דגש על עשייה קלינית וחיבור לתיאוריה ופרקטיקה טיפולית לצד העמקה בתשתית הפילוסופית שטיפולים מבוססי מיינדפולנס יונקים ממנה: בודהיזם, דאואיזם, הומניזם, וגישות הוליסטיות אחרות.

הצטרפו לטיול בתמונות במרפאה

מרפאת המיינדפולנס פועלת במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע,

מזה כשמונה שנים, בראשותו של ד”ר עודד ארבל.

,במרפאה מתקיימות קבוצות לימוד, קבוצות טיפוליות, תרגול

.התערבויות למניעה וטיפול בשחיקה והכשרות למטפלים

,תכנית המטפלים של המרכז זוכה להצלחה רבה ומהווה מוקד של למידה

.גדילה ועניין למטפלים מזה חמש שנים

,אנו מציעים תכנית תלת שנתית (ניתן להצטרף לשנה א’ או לשנתיים בלבד), להיכרות

,העמקה ואימון בשדה התיאורטי

הפרקטי והקליני של העשייה הטיפולית מבוססת המיינדפולנס

.התכנית מהווה גם מצע מכיל ומעמיק להתפתחות פנימית, אישית ומקצועית למטפלים בדרך המיינדפולנס והדהרמה

לבקשת בוגרי התכנית התלת שנתית פתחנו תכנית המשך, להמשך חקירה והעמקה בדרך.

תכנית ההמשך “מושב זקנים” תיפתח שוב גם בשנה”ל הקרובה ותקלוט את בוגרי שנה ג’ לדורותיהם. 

:כותבת תלמידת התכנית

אני מוצאת את עצמי מידי שבוע מצפה לימי רביעי” 

המפגש הקבוע שלנו הוא מאוד משמעותי עבורי   

ובכל פעם אני יוצאת עם משהו אחר מהמפגש    

הסמסטר הראשון עבר במהירות והיה מלא בהפתעות    

,כשאני מנסה לחשוב מה החוויה העמוקה שלי  

הייתי אומרת שזו תחושה של התרחבות הלב    

.”ואיזה שקט פנימי שמתחיל להיות יותר נוכח בחיי”    

g023-large

,קהל היעד –  הקורס מיועד לאנשים העוסקים בטיפול, ובעלי הכשרה

,וניסיון בטיפול באוריינטציה פסיכו-דינאמית

,אך פתוח גם למטפלים פעילים מתחומי עיסוק משיקים

.שהמעשה הטיפולי הוא עניינם, בכפוף לראיון קבלה

הצטרפו לטיול בתמונות במרפאה

 

:אודות התוכנית

,התוכנית מאפשרת לפגוש את הבסיס התיאורטי והפילוסופי העומד מאחורי גישות מבוססות מיינדפולנס

כתורת נפש שלמה העומדת בפני עצמה, באופן מעשי ועיוני. כאנשי טיפול ושיקום

נתוודע אל הדרך בה תפיסה זו מציעה אפשרות

,ללמוד את המצוקה והדרכים להיחלץ ממנה

.את האופן שבה פועלת התודעה ואת תעתועיה

.נתוודע גם אל הדרכים לפתח מידות מיטיבות המסייעות במעשה הטיפולי

,בהתנסויות השונות נלמד ונאמן את יכולותינו “להרחיב את  המיכל” במפגש עם כאב וקושי

,ובמצבים של קונפליקט וחוסר ידיעה תוך הכרת גישות, התערבויות ועשייה טיפולית מעולם המיינדפולנס

.יושם דגש מיוחד על נוכחות המטפל כבסיס לטרנספורמציה מיטיבה

התכנית עשירה מאוד מבחינת התכנים ומיועדת

.לאתגר את המשתתפים לחקירה פנימית עמוקה על בסיסי התודעה

,היא כוללת ימי ריטריט ללמידה מרוכזת ואינטנסיבית ואימון

.התנסויות קליניות ושיעורי העשרה

zen sand

בהוראת התכנית ישתתפו מבכירי המורים בתחום:

,פרופ’ יעקב רז, נחי אלון, יובל אידו טל, ד”ר עידו סמיון, ד”ר קרן צרפתי, ד”ר בעז עמיחי

,ד”ר אסתר פלד, ד”ר איתן בולוקן, ד”ר גלית אבימן, מיה לאוב, סמדר יהודה

.ד”ר נעמה אושרי, שנטם זהר, ד”ר קרן ריינר נוי וד”ר עודד ארבל

התכנית תכלול גם שיעורי העשרה בתחום אמנויות הזן, חשיבה פסיכואנליטית, ועוד.

צוות המורים

דר עודד ארבל – ראש התכנית. פסיכיאטר מומחה, בוגר ביה”ס לרפואה באונ’ ת”א והתכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באוניברסיטת ת”א. עומד בראש מרפאת המיינדפולנס שבמרכז לבריאות הנפש בבאר שבע ועוסק בפסיכותרפיה וייעוץ. בוגר תכנית המטפלים של פסיכו-דהרמה וחבר בסגל ההוראה של בית הספר. במסגרת בית החולים מנחה  קבוצות מדיטציה למטופלים ולצוות, עוסק בטיפול פרטני במגוון הפרעות ועוסק בהוראה והכשרה של מטפלים בתורת הנפש הבודהיסטית וגישות מבוססות מיינדפולנס. בעל חגורה שחורה בקראטה ומנסה לנגן בחליל במבוק.

באחד מזיכרונות הילדות המוקדמים ביותר שלי אני מנמנם בשולי אולם המדיטציה בו אימי תרגלה. לפני כ-15 שנה לקחתי על עצמי תרגול קבוע במדיטציה ולמידה תיאורטית. ענייני העיקרי בדהרמה הוא במציאת דרכים להקלת מצוקה נפשית, תוך שילוב עקרונות בודהיסטיים, תפיסה אינטגרטיבית של גוף-רוח, שימוש מיומן באמצעים ומעל לכל – קשב. מודה בכל יום על ההזדמנות להיות תלמיד.

פרופ’ יעקב רז – מרצה בחוג ללימודי מזרח אסיה, אוניברסיטת תל אביב. מרצה בתחומים של בודהיזם ותרבות יפן, עליהם כתב ספרים ומאמרים רבים . ממייסדי ‘פסיכו-דהרמה’ [יחד עם נחי אלון] – בית הספר לתורת הנפש הבודהיסטית. פעיל בתחומי שלום וחברה.

דר שלמה מנדלוביץ – פסיכיאטר ופסיכותרפיסט. מנהל מחלקה במרכז לבריאות הנפש “שלוותה”, ועומד בראש התוכנית לפסיכותרפיה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת”א ומרצה בהקבץ ללימודי פסיכואנליזה בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל-אביב. בנוסף הוא גם בעל דוקטורט באימונולוגיה ממכון ויצמן.עיקר עניינו הוא בפסיכותרפיה פסיכואנליטית על צדדיה התיאורטיים, הקליניים והטכניים. ד”ר מנדלוביץ’ מביא חיבור ייחודי ומרתק בין עומקים פילוסופיים והבנה קלינית על נפש האדם. ספרו “על הסדר החברתי של העצמי-ים המרובים  לקראת פסיכואנליזה שלאחר הפוסטמודרניזם” חוקר את מושג העצמי מנקודת מבט פסיכואנליטית וסוציולוגית, תוך קשר מתמיד עם האפליקציות לעשייה הטיפולית. שלמה נשוי לענת, ואב לעדן, שירה, יותם ורוני.

נחי אלון – אני עוסק בפסיכולוגיה כמקצוע מזה 40 שנים, רובן כמטפל פרטי. מזה 26 שנה אני מנסה כמיטב יכולתי לחיות על פי הבודהיזם ולחלוק את מה שלמדתי עם זולתי. עם יעקב רז אני שותף להקמת “פסיכודהרמה”, מתוך רצון שנינו לחלוק את השפע והחכמה שבבודהיזם. עם חיים עומר, אני שותף לכתיבת שני ספרים העוסקים בפסיכותרפיה ומושפעים מהראייה הבודהיסטית. אני מנסה לעשות בתחום הציבורי מעשים השואבים מתורת אי-האלימות של גנדי והדאלאי לאמה, וכן לסייע לטיבטים הגולים, שהודות להם פגשתי בבודהיזם. מכיוון שאחרי 69 שנים עתידי מאחורי, אני מנסה להספיק להוסיף מעט טוב לעולם.

יובל אידו טל – מתרגל ומורה לבודהיזם ומדיטציה. המנהל האקדמי של פסיכו-דהרמה, בית הספר לתורת הנפש הבודהיסטית. יובל עוסק בהוראה שנים רבות, מתרגם טקסטים והמחבר של “בודהיזם – מבוא קצר” וספר השירה “משירי משירי אוגאווה יוקימיצו” . כותב יובל: אני מתאמן במדיטציה מזה כשבע עשרה שנה, מתוכן כחמש עשרה שנים בדרך הזן, ומתוכן כשתיים עשרה שנים אני מנחה ומלמד קבוצות מדיטציה, קבוצות לימוד ואימון למטפלים ולתלמידי בודהיזם בכלל במכון פסיכו-דהרמה, במרכז הישראלי לרפואת גופנפש, בקמפוס ברושים ובגופים אחרים. לתואר הראשון למדתי לימודי מזרח אסיה. לתואר השני למדתי לימודי דתות. יענקל’ה רז לימד אותי זן-בודהיזם, תרצה פייטן-סלע לימדה אותי קליגרפיה זן-בודהיסטית ובודהיזם טיבטי למדתי מנזירים מתבודדים בהימלאיה ומנחי אלון. ספר אחד שכתבתי על בודהיזם יצא לאור. ספר שירה אחר יצא בשנה שעברה. אחד עשר ספרים אחרים אני לא מצליח לגמור. קשה לי להעביר שנה בלי לחיות קצת בהרים – הימלאיה אם אפשר – ואם לא אנגן, אשיר, אעשה אהבה, אצייר, אכתוב, אתרגם סוטרות, אשחק סנוקר ואחתור בקיאק – אני בטח אמות. או שלא.

דר עידו סמיון מטפל ומורה מוסמך בשיטת הקומי. בעל דוקטורט בפסיכולוגיית מזרח-מערב ותואר שני בפסיכולגיית גוף-נפש מטעם מכון קליפורניה ללימודים אינטגרליים בסן פרנסיסקו (California Institute of Integral Studies). מחקרו מתמקד בשילוב תפיסות העצמי של הפסיכולוגיה היונגיאנית והבודהיסטית, וכן בוחן את המשמעויות הפרקטיות לטיפול הפסיכולוגי שהן פועל יוצא של שילוב זה. הוא מלמד במספר מסגרות ומהמקימים של מכון הקומי ישראל ובעל קליניקה פרטית בהרצליה.

זיתים 5

סמדר יהודה –  פסיכולוגית קלינית מומחית, בוגרת התכנית למטפלים בתורת הנפש הבודהיסטית במסגרת מכון “פסיכודהרמה”, מתרגלת מדיטציה למעלה מעשר שנים. הוכשרה לטיפול בשיטת MBCT בטורונטו ובניו-יורק ע”י אחד מיוצרי התכנית, פרופ’ זינדל סגל, וצברה ניסיון רב בהנחיית התכנית בקרב מתמודדים עם דיכאון וחרדה.

ד”ר קרן ריינר נוי  פסיכולוגית קלינית, דוקטורנטית במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן גוריון. בוגרת הקורס  ״טיפול מבוסס מיינדופלנס״ שנערך במרפאת המיינדפולנס, המרכז לבריאות הנפש, באר שבע. מתרגלת מדיטציה למעלה מעשר שנים, וחוקרת מזה שש שנים את הקשר בין מדיטציית מיינדפולנס וכאב. בעלת ניסיון רב בהנחיית סדנאות מיינדפולנס למטופלים הסובלים מכאב כרוני.

ד”ר גלית אבימן – חוקרת אמנות ותרבות יפן. נושאי ההתמחות המרכזיים שלה הם זן בודהיזם, ציורי הזן, הציור הבודהיסטי. גלית חייתה כעשר שנים ביפן, למדה ציורי דיו תחת מספר מורים ותרגלה זן באחד ממנזרי הזן של קיוטו, שם גם סיימה את לימודי התואר השני שלה בתכנית מיוחדת של אוניברסיטת קיוטו בשיתוף עם המוזיאון הלאומי של קיוטו. לאחר שהשלימה את לימודי הדוקטורט שלה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובשיתוף עם אוניברסיטת קיוטו, השלימה את לימודי הפוסט-דוקטורט שלה במכון ללימודי יפן של אוניברסיטת הרווארד בבוסטון. ספרה, שאמור לצאת לאור בקרוב בהוצאת אשגייט, עוסק בהבעה של חופש בציורי הזן של נזירים-ציירים יפניים מהמאה השמונה עשרה. היא מרצה באוניברסיטאות השונות בארץ ומעבירה הרצאות חופשיות בנושאי התמחותה.

ד”ר בעז עמיחי – לומד ומתרגל בודהיזם טיבטי מעל עשרים שנה. לאחר שנים שבהן הוא חי בצפון הודו חזר לישראל והקים עם חברים את עמותת “ידידי הדהרמה”. במקביל למד וחקר כתבים בודהיסטיים מוקדמים העוסקים במדיטציה, וכתב עבודת דוקטורט בנושא. בשנים האחרונות מלמד סדנאות וקבוצות מדיטציה במסגרות שונות, וביניהן פסיכודהרמה, ידידי הדהרמה ועוד. בין היתר עוסק בליווי רוחני של חולים ואנשים במצבים מאתגרים שונים.

מאיה לאוב – למעלה מעשור שהבודהיזם הוא ביתי ואורח חיי. כשסיימתי ללמוד משחק משהו הרגיש לי חסר. אז עשיתי תואר ראשון בפילוסופיה, ונפלתי שבי בקסמי התיאוריה הבודהיסטית, אבל משהו היה חסר. הגעתי לדהרמסאלה, גמעתי שיעורי פילוסופיה בספרייה הטיבטית ובביה”ס הדיאלקטי. אבל בלי האימון במדיטציה משהו היה חסר. לקחתי קורסים רבים בזרמים השונים של הבודהיזם בארץ ובחו”ל. משהו הרגיש לא מדויק. חזרתי לארץ, התאמנתי במדיטציה עם יובל אידו טל, וליוויתי קורסים רבים בפסיכודהרמה. התחלתי ללמד. עדיין משתאה עד כמה ממלאה אותי חווית ההוראה, ובכל זאת משהו היה חסר. פצחתי בלימודי פסיכודרמה בסמינר הקיבוצים, אותם סיימתי זה מכבר, וכעת אני משתוקקת ליצור שילובים בין פסיכודרמה לבודהיזם. כנראה תמיד משהו ירגיש חסר. בימים אלו תלמידת “האקומי”, שיטת טיפול התנסותית המשלבת פסיכותרפיה מערבית עם חוכמת הבודהיזם והדאואיזם

ד”ר קרן צרפתי  – מטפלת ומורה בכירה להאקומי; בעלת תואר שני בפסיכולוגיה סומאטית (גוף-נפש) ממכון קליפורניה ללימודים אינטגרליים בסן פרנסיסקו (California Institute of Integral Studies); בימים אלו כותבת את עבודת הדוקטורט שלה בפסיכולוגית מזרח- מערב ומתמקדת בחקירת מודלים אינטגרטיביים של פסיכותרפיה בקליניקה; בעלת רישיון של מטפלת זוגית ומשפחתית בארה”ב ובישראל (MFT) ובעבודתה בקליניקה משלבת גישות פסיכולוגיות מערביות, פסיכותרפיה סומאטית, גישות שמאניות ותורות רוח מזרחיות; חברה במרכז “מודע”, המרכז הישראלי למודעות, מדע וחברה – מרכז שהוקם כחלק מהיחידה למחקר יישומי במדעי המוח, בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי, הרצליה

 דוד (שנטם) זוהר – שותף מייסד ומרכז התכנית לתרפיה מבוססת מיינדפולנס בבר אילן, בוגר אוניברסיטת נארופה הבודהיסטית בקולורדו, וסיים לימודי פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס (CPP) במכון קרונה ואוניברסיטת מידלאסקס, אנגליה. הוא מטפל בקליניקה בתל אביב ובפרדס חנה, מתאמן ביוגה ובמדיטציה כעשרים וחמש שנה ומזה עשור מכשיר תלמידים בשיטת התנועה האותנטית.

ד”ר אסתר פלד – פסיכולוגית קלינית [קליניקה בתל אביב ובירושלים] ודוקטור לפילוסופיה. את עבודת הדוקטור שלה כתבה על הנושא “פסיכואנליזה ובודהיזם – על היכולת האנושית לדעת”, וזו פרוסמה כספר ברסלינג. מחברת הספרים “להרבות טוב בעולם” ו”לאורה הצח של המציאות”.

ד”ר איתן בולוקן – מתרגל ומלמד מדיטציית זן. חקר את מסורת הסוֹטוֹ היפנית בפקולטה לבודהיזם שבאוניברסיטת קומאזאווה שבטוקיו, ומשמש כיום כמרצה בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת ת”א. עוסק בתרגום מיפנית של כתבי הגות, שירה ואסתטיקה בודהיסטית. מבין פרסומיו: “ליל טל: שירת ההייקו של מיטסו סוזוקי” (קשב לשירה, 2014), “בתוך השלג הדק: שירת הזן של דוגן וריוקאן” (קשב לשירה, 2011). את תרגומיו וכתביו ניתן למצוא בבלוג:eitanbolokan.com .

ד”ר נעמה אושרי – ד”ר לפילוסופיה בודהיסטית, בעלת תואר שני בפילוסופיה של המדעים והרעיונות, תלמידה ומורה בדרך הזן. לומדת מלמדת מדיטציה, פילוסופיה ופסיכולוגיה בודהיסטית, חוקרת את המפגש שבין הדהרמה ובין האמנויות, בין הדהרמה ובין משנתו של ק.ג. יונג. מנחה תכנית רדיו על בודהיזם וחיי היום יום וגם מלווה אנשים במסעם בהשראת החכמה הבודהיסטית. רעיה ואם לארבעה; מטיילת, מתבוננת, כותבת, מוחקת, מלצמת וספוגה בלב הטבע ובטבע הלב.

במסגרת התוכנית נקיים למידה תאורטית לצד למידה מעשית.

הלמידה התאורטית תכלול הרצאות ביסודות הפילוסופיה.

העומדת בבסיס המעשה הטיפולי הקשוב.

מאפייני המציאות: השתנות, התהוות גומלין ,סבל ,אי-נחת ודרכי השחרור ממנו.

מאפייני התודעה וכיצד היא מבנה את המציאות.

תפיסת העצמי והאפשרות להשתחרר ממנה.

הלמידה המעשית תכלול תרגול מדיטציה לסוגיה, לצד ניתוח התנסויות מחיי היומיום

ומחדר הטיפולים המדגימים עקרונות ותובנות מעולם המיינדפולנס.

כל אלה בדגש על התפתחות אישית לצד התפתחות מקצועית

התוכנית מיועדת לאנשים העוסקים בטיפול: פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, רופאים, מטפלים ביצירה ובהבעה ואחרים.

d

מבנה התוכנית

הלימודים יתקיימו באולם המדיטציה שבמרכז לבריאות הנפש בבאר שבע.

מרחב מרווח ומיוחד במינו, שנוצר באהבה ותשומת לב רבה במיוחד בשביל פעילויות מרפאת המיינדפולנס.

.בוגרי התכנית משנים עברו המעוניינים להצטרף מוזמנים בשמחה

.בוגרי תכניות מקבילות מוזמנים ליצור קשר לבדיקת התאמה להצטרפות לשנים מתקדמות

.במסגרת התכנית נקיים ארבעה ימים מרוכזים, ריטריטים, שניים בכל סמסטר, מחוץ לביה”ח

  בוגרי הקורס יקבלו תעודת השתתפות מהמרכז לבריאות הנפש באר שבע.

הקבלה לתוכנית מותנית בראיון אישי.

מספר המשתתפים מוגבל.

:סילבוס לשנת הלימודים תשע”ח, ייתכנו שינויים קלים

זמנים:

שנה א’, ימי רביעי, 09:00 – 12:00

שנה ג’, ימי רביעי, 16:00 – 13:00

מושב זקנים: ימי רביעי 13:00 – 16:00 וריטריטים

תשעח סיליבוס שנה א

לוח שנה ג מעודכן

לוח מושב זקנים מעודכן

שכר הלימוד השנתי (שנה א’): 5000 ש”ח. ניתן לשלם בחמישה תשלומים בכרטיס אשראי, או במזומן. 

שכר הלימוד השנתי (שנה ג’): 3500 ש”ח. ניתן לשלם בארבעה תשלומים בכרטיס אשראי, או במזומן.

עלות שנה ד’ (מושב זקנים): 2800 ש”ח.

הנחות: 5% הנחה לאזרחים ותיקים, סטודנטים, אנשי כוחות הביטחון, ובעלי תעודת נכה.

דמי הרשמה: 500 ש”ח, אשר לא יוחזרו במקרה של ביטול.

טופס הרשמה לתכנית המטפלים תשע”ח

 

:סיליבוס לשנת הלימודים תשע”ז

תכנית שנה ב – תשעז

שנה ג תשעז

תכנית שנה ד – תשעז

 bszcil@gmail.com :ניתן ליצור קשר, להרשמה, שאלות ובירורים במייל

או בטלפון: ד”ר עודד ארבל, 050-6576691

גזברות בית החולים

שעות קבלה – ימים א-ה, 08:00-12:00, 14:00-15:30

טלפון 08-6401673

מספר הפקס 08-6401655

 

הצטרפו לטיול בתמונות במרפאה

heart_sutra